Jezioro Sasek Wielki jest jeziorem rynnowym objętym całkowitą strefą ciszy. Jezioro, kiedyś nazywało się Materschobensee w gwarze mazurskiej można było się spotkać też z nazwami Szoba lub Szoby. Podstawowe dane zbiornika.
– powierzchnia: 870,5 ha.
– głębokość: Maks. – 38 m, śr. – 8,1 m.
– długość: około 12,5 km.
– Szerokość maksymalna – 2,5 km
Dno jeziora jest porośnięte licznymi głęboczkami, roślinnością zanurzoną (rdestnica, rogatek), która tworzy łąki podwodne. Jezioro ma kierunek południowo-północny i rozpoczyna się pomiędzy miejscowościami Piece i Jęczniki a kończy się w Dźwierzutach. Jezioro składa się z trzech akwenów południowego oddzielonego wąskim przesmykiem pomiędzy miejscowościami Kobylocha i “Wrzos”, środkowego, który kończy się na przesmyku za Łysą Górą i północnego sięgającego do Dźwierzut.
Zbiornik południowy o pow. 180 ha jest otoczony z obu stron lasami, w części zachodniej znajduję się baza rybacka w Jęcznikach, natomiast po stronie wschodniej są położone miejscowości Piece i Kobylocha. Na samym początku akwenu tuż przy drodze krajowej 53 szczytno – Pasym wypływa rzeka Saska. Jest to początek szlaku kajakowego rzeki Saski i Sawicy o długości 36,5 km, trasa biegnie przez Jez. Sasek Wielki – Jęcznik – Janowo – Sędańsk – jez. Sędańskie – jez. Sasek Mały – Kucbork – Wiebark. Pod względem popularności jest to drugi szlak kajakowy na terenie powiatu szczycieńskiego po Omulwi.
Nad środkową największą częścią jeziora znajdują się miejscowości Kobylocha (częściowo), Trelkówko, Linowo i Łysa Góra. Wschodnia część akwenu jest porośnięta lasami a od strony zachodniej jezioro jest otoczone pagórkowatymi łąkami. W pobliżu płd-zach brzegu znajduje się wyspa o pow. 0,4 ha. Wyspa jest zabagniona i porośnięta olchą. Za miejscowością Łysa Góra jezioro się zwęża i jest otoczone gęstym lasem.
W otaczających tę część jeziora trzcinach można spotkać polującą czaplę siwą. Na samym końcu akwenu znajduję się zabagnione wejście do kanału, którym można przepłynąć do najmniejszej, północnej części jeziora. W okresie letnim możemy podziwiać malowniczy wygląd kanałku porównywalny z przyrodą lasów tropikalnych. Przepłynięcie kanałkiem dostarcza wielu wrażeń nie tylko artystycznych. Po wyjściu z kanałku docieramy do ostatniej części jeziora. Akwen ten jest otoczony łąkami a na jego środku znajduje się duża bezleśna, pagórkowata wyspa. Jak niesie wieść gminna dawniej na wyspie Mazurzy wypasali owce. Przewodniki piszą, że na samym końcu zbiornika ujrzymy strugę, która wypływa z Jeziora Szczepankowskiego ale ja nie mogłem odnaleźć.
Jezioro jest zbiornikiem sielawowym. Liczne “górki” znane tylko starym bywalcom i mieszkańcom przynoszą obfite połowy ryb. Amatorzy wędkarstwa mogą zadowolić się leszczem, płocią, szczupakiem i okoniem, w ostatnich latach można też złowić lina, suma, węgorza a jeśli ktoś nie ma czasu wędkować może zakupić świeżą rybę w gospodarstwie rybnym w Janowie.
Jezioro daje możliwość odbywania wielu spływów kajakowych najciekawsze szlaki to Piece – Łysa Góra – Dźwierzuty, z części południowej w okolicach Jęcznik możemy dopłynąć rzeką Saską i Sawicą do Wielbarka.
Tereny wokół jeziora pozwalają odbywać ciekawe wycieczki rowerowe Np.
Piece – Szczycionek – Kobylocha – Linowo
Piece – Jęczniki – Łysa Góra.
Kobylocha – Piece – Grom – Jezioro Gromskie – Jezioro Leleskie